Het hele eiland Madeira van oost naar west doorkruisen? Tijdens de Madeira Trail hike je in 5 dagen langs mistige bossen, watervallen, ruige bergkammen en spectaculaire kliffen boven de oceaan.
Dat klonk voor ons als een mooi avontuur en al snel wordt duidelijk waarom Madeira ook wel het Hawaii van Europa wordt genoemd. Nog nooit eerder zijn we op een plek geweest die zo groen is!
Tegelijkertijd merkten we al snel dat Madeira een stuk pittiger is dan het eruitziet. De afstanden vallen mee, maar de combinatie van hoogtemeters, eindeloze trappen en wisselend weer maakt deze trail verrassend uitdagend.
In dit artikel delen we onze ervaring met de Madeira Trail, hoe zwaar de hike écht is en geven we praktische tips om goed voorbereid op pad te gaan.
Inhoudsopgave:
- Wat is de Madeira Trail?
- Hoe ziet de route eruit?
- Self-guided: hoe werkt dat precies?
- Navigeren van de route
- Contact met ranger
- Niet volledig alleen
- Gedetailleerde dagomschrijving
- Hoe zwaar is de Madeira Trail?
- Korte of lange route
- Evacuatiepunten
- Bagagetransport
- Overnachten en eten
- Belangrijk: toegang paden en registreren
- Wandelpad naar Pico do Arieiro gesloten
- Wat moet je echt meenemen?
- Wat zijn de kosten?
Wat is de Madeira Trail?
De Madeira Trail is een meerdaagse hike van 5 dagen, waarbij je het eiland Madeira van oost naar west doorkruist.
De route is uitgestippeld en georganiseerd door Travelbase, waardoor je zelf vooral bezig bent met wandelen en niet met logistiek.
- 7 dagen totaal (waarvan 5 wandeldagen)
- Afstand: 80 tot 100 km
- Overnachtingen in hotels en 1 berghut
- Self-guided
- April/mei of september/oktober
Hoe ziet de route eruit?
De wandelroute van de Madeira Trail start in Fanal Forest en eindigt in de kustplaats Machico. De eerste 3 dagen wandel je vooral door de bergen en het binnenland, terwijl je de laatste 2 dagen juist meer langs de kust en door dropen gaat. Een afwisselende route dus!
Hieronder zie je de dag-tot-dag-planning die wij gevolgd hebben. Houd er rekening mee dat de route kan afwijken door weersomstandigheden of afgesloten paden.
- Aankomst in Funchal: reisdag
- Fanal naar Rabaçal: je wandelt door het beroemde Fanal Forest, 1 van de laatste laurierbossen ter wereld (UNESCO), de 25 Fontes waterval
- Rabaçal naar Encumeada: Risco waterval, tunnels, levada’s en een waanzinnig viewpoint
- Encumeada naar Ilha: naar de top van Pico Ruivo (hoogste berg Madeira)
- Ilha naar Santana: landbouwterrassen (bananen-, mango- citrusbomen), kustlijn en stadje Santana
- Santana naar Machico: Vereda Do Larano (een van de mooiste kustroutes van Madeira), steile kliffen en vrijwel continu zicht op de oceaan.
- Vlucht terug naar huis
Bekijk de complete routebeschrijving op de officiële website van de Madeira Trail.
Self-guided: hoe werkt dat precies?
De Madeira Trail is een self-guided hike. Dat betekent dat je zonder gids of vaste groep wandelt en volledig zelfstandig op pad gaat.
Je bepaalt je eigen tempo, maar alles is wel vooraf geregeld.
Navigeren van de route
Je ontvangt van Travelbase de volledig uitgewerkte route (via de app en een GPX-bestand), duidelijke dagindelingen en alle praktische informatie die je nodig hebt om de trail zelf te volgen.
Wij hebben de route zelf ingeladen in de Komoot-app. Dat kan eenvoudig door het GPX bestand van Travelbase te downloaden op je telefoon en te importeren in Komoot. Dit doe je als volgt: ga in de app naar ‘profiel’, vervolgens naar ‘opgeslagen routes’ en klik dan op ‘importeren’.
Er waren ook andere deelnemers die de route gewoon volgden in de Travelbase app, maar wij vinden Komoot altijd erg fijn werken.
Tijdens het wandelen kun je vervolgens precies zien waar je loopt en of je nog op de route zit. Dit maakt het volgens van de trail heel eenvoudig.
Contact met een ranger
Op de eerste wandeldag krijg je daarnaast een uitgebreide briefing van de Travelbase ranger ter plaatse. Tijdens deze briefing legt de ranger uit wat je die week kunt verwachten en is er ruimte voor vragen.
Deze ranger wandelt zelf dus niet mee, maar is tijdens de hele reis wel telefonisch bereikbaar. In geval van nood, maar ook gewoon wanneer je vragen hebt. In onze ervaring werd er altijd snel gereageerd, wat een gerust gevoel geeft onderweg.
Niet volledig alleen: sociale controle
Je loopt de trail overigens niet volledig alleen: bij ons begonnen er nog 8 andere deelnemers tegelijk aan deze route. Omdat je iedere avond in dezelfde accommodatie slaapt, kom je elkaar regelmatig tegen en wordt er ook altijd even gecheckt of iedereen veilig is aangekomen.
Gedetailleerde dagomschrijving
In de Travelbase-app vind je een uitgebreide omschrijving van iedere wandeldag. Hierin staat precies wat je kunt verwachten qua route, hoogteprofiel, afstand en eventuele aandachtspunten zoals steile stukken of tunnels.
Wij namen hier elke avond even de tijd voor, zodat we goed voorbereid aan de volgende dag konden beginnen. Het geeft een duidelijk beeld van wat je te wachten staat en helpt om je wandeling beter in te delen qua tempo en pauzes.
Hoe zwaar is de Madeira Trail?
De Madeira Trail is een sportieve reis waarbij je iedere dag 12 tot 22km wandelt. Binnen die afstanden zit er ook nog veel variatie in hoogtemeters, waardoor de ene dag duidelijk zwaarder is dan de andere.
Dag 2 hebben wij ervaren als de zwaarste wandeldag, vooral vanwege de lange afstand van 22km. Daarbij stijg je deze dag ook nog eens 870 meter en daal je zo’n 1.110 meter.
Daarnaast staat Madeira bekend om de vele traptreden. Deze zijn aangelegd om de steile wandelpaden beter begaanbaar te houden bij regen en modder. Toch vonden wij juist deze eindeloze trappen het wandelen zowel mentaal als fysiek een stuk zwaarder maken.
Gelukkig is het op verschillende manieren mogelijk om de zwaarte van de trail aan te passen, afhankelijk van je niveau en hoe intensief je de reis wilt maken. Hierover hieronder meer.
1. Keuze korte of lange route
Op dag 3 en dag 5 kun je kiezen tussen een lange of een korte variant van de route. Tijdens de briefing gaf de Travelbase ranger aan dat de korte versie wordt gezien als de standaard route. De lange variant is vooral bedoeld voor wie extra uitdaging zoekt.
Op dag 3 neem je in de ochtend een shuttle die je op 2 verschillende startpunten kan afzetten. Hierdoor kun je kiezen tussen de lange of de korte route naar de top van Pico Ruivo.
Wij zouden hier zelf de korte route aanraden. De mooiste uitzichten heb je namelijk rondom de top van Pico Ruivo en beide routes komen hier uiteindelijk uit. Het verschil zit vooral in de klim:
- Korte route: 340 meter stijgen
- Lange route: 1070 meter stijgen
Wil je vooral genieten van het uitzicht en energie sparen voor de rest van de week, dan is de korte route een logische keuze. Ben je juist aan het trainen of wil je zoveel mogelijk te voet afleggen, dan is de lange variant een mooie uitdaging.
2. Evacuatiepunten
In de Travelbase-app staan op verschillende plekken zogenoemde evacuatiepunten aangegeven. Dit zijn punten waar je de route kunt verlaten en eventueel per taxi verder kunt reizen.
Een goed voorbeeld is de afdaling na Pico Ruivo op dag 3. Dit is een lange afdaling van ongeveer 1.610 meter, grotendeels via trappen. Dit maakt deze etappe behoorlijk intensief voor je knieën en bovenbenen.
Je kunt er hier dus voor kiezen om de afdaling (deels) over te slaan via zo’n evacuatiepunt. Tijdens onze hike hebben we dit niet gedaan, maar het is zeker een goede optie als je je benen wilt ontlasten. Je loopt in dit deel vooral door bosrijk gebied, en het meest spectaculaire uitzicht heb je op dat moment al gehad op de top.
3. Bagagetransport
Bij Travelbase kun je ervoor kiezen om bagagetransport bij te boeken voor de laatste 3 dagen van de trail. Je wandelt dan alleen met een dagrugzak, wat een groot verschil maakt in hoe zwaar de tocht aanvoelt.
Vooral op de langere etappes merk je echt dat dit veel scheelt in energie en belasting van je lichaam.
Houd er rekening mee dat je de eerste 2 dagen je volledige bepakking zelf draagt. Pak je rugzak dus zo zorgvuldig mogelijk in.
Voor het bagagetransport ontvang je van Travelbase een aparte tas die je kunt vullen met spullen die je overdag niet nodig hebt. In de ochtend geef je deze tas af bij de receptie van je accommodatie of bij de taxi wanneer er een transfer gepland staat. Aan het einde van de dag ligt je tas vervolgens weer klaar bij de volgende accommodatie.
Overnachtingen en eten tijdens de Madeira Trail
Wat de Madeira Trail voor ons echt onderscheidde van veel andere meerdaagse hikes, is het comfort onderweg. Je slaapt namelijk niet in tenten of op campings, maar iedere avond in een ander hotel en 1 nacht in een berghut.
Dat betekent: na een lange wandeldag gewoon kunnen douchen, je spullen laten drogen en slapen in een echt bed.
Reis je samen, dan krijg je meestal een privékamer. Alleen in de berghut deel je de kamer met 2 andere hikers. Reis je alleen, dan deel je doorgaans een kamer met een andere deelnemer van de trail. Alle accommodaties zijn vooraf geregeld door Travelbase, waardoor je onderweg nergens over hoeft na te denken.
Daarnaast heb je de mogelijkheid om een voedselpakket bij te boeken. In dit geval worden alle maaltijden tijdens de trail voor je geregeld. ’s Ochtends staat er meestal een ontbijtbuffet klaar en vanuit de accommodatie krijg je een lunchpakket mee voor onderweg. Ideaal, want tijdens het wandelen kom je niet altijd langs plekken waar je eten kunt kopen.
Ook het avondeten is dan inbegrepen. Dit is vaak in buffetvorm, maar soms krijg je zelfs een vast driegangenmenu. Na een lange wandeldag smaakt dat eerlijk gezegd extra goed.
Wij zijn allebei vrij grote eters en waren ook erg blij met de hoeveelheid eten. We hadden een hoop extra snacks meegenomen, maar hebben de helft hiervan niet eens opgegeten.
Toegang paden en registreren
Sinds januari 2026 gelden er nieuwe regels voor de officiële wandelpaden van Madeira. Voor verschillende routes moet je tegenwoordig vooraf betalen en jezelf online registreren.
Met deze maatregel probeert Madeira de drukte op populaire hikes beter te spreiden en de kwetsbare natuur van het eiland te beschermen. Vooral routes rondom Pico Ruivo en andere bekende PR-wandelingen vallen hieronder.
Het registreren regel je zelf online via het officiële SIMplifica-platform. Hier kies je een datum en een tijdslot waarin je de route start. Travelbase heeft een overzicht gemaakt in de app, waarin je precies kunt zien welke paden je moet reserveren (met verwachte tijden). Het is slim om dit ruim van tevoren te regelen (minimaal 2 weken voor vertrek), zodat je verzekerd bent van een plek.
De meeste wandelroutes kosten ongeveer €4,50 per persoon. Na de betaling ontvang je een digitaal bewijs per e-mail, dat je tijdens de hike moet kunnen tonen. Dit kan gewoon op je telefoon.
Tijdens onze reis werd hier ook daadwerkelijk op gecontroleerd en hebben we mensen ook een boete zien krijgen van €90,- (niet van de Travelbase-groep). De tijden werden niet zo nauw genomen, zolang je maar een ticket voor die dag hebt en enigszins rond de gekozen tijd er bent.
Wandelpad naar Pico do Arieiro gesloten
Om misverstanden te voorkomen: vroeger liep de Madeira Trail van Travelbase ook via Pico do Arieiro, maar dat is momenteel niet meer het geval.
Door de grote bosbranden van augustus 2024 is een groot deel van de PR1-route rondom Pico do Arieiro beschadigd geraakt en (grotendeels) afgesloten. Sinds kort is het pad alleen op bepaalde dagen in het weekend beperkt toegankelijk. Hierdoor heeft Travelbase de route moeten aanpassen en omgeleid.
Daarnaast wordt de berghut bij Pico Ruivo momenteel gerenoveerd. Tijdens onze Madeira Trail sliepen we daardoor niet op de top zelf, maar in een accommodatie lager in de vallei.
Wat moet je echt meenemen?
Travelbase stuurt je vooraf een uitgebreide paklijst, zodat je precies weet wat je moet meenemen. Maar wat in ieder geval niet mag ontbreken is:
- Wandelschoenen (A/B): houd er rekening mee dat het terrein erg modderig en glad kan zijn, vandaar dat wij aanraden om voor wandelschoenen met een hoge schacht te gaan en met goed profiel.
- Een technische regenjas: het eiland is niet voor niets zo groen en je gaat op Madeira ongetwijfeld te maken krijgen met regen. Bereid je hier dus goed op voor. Ga voor een hardshell met een waterdichtheid van minimaal 20.000 mm.
- Een regenbroek: deze zal je waarschijnlijk niet continu gebruiken, dus ga gewoon voor een goedkope, maar zorg wel dat je hem echt bij je hebt! Als het lang regent en je wordt helemaal nat, dan kun je onderkoelen.
- Wandelstokken: de paden kunnen vrij steil zijn en wandelstokken kunnen zodoende je benen wat ontlasten. Ook bij de gladde delen vond ik de stokken erg fijn voor wat extra balans.
- Powerbank: ondanks dat je iedere avond je telefoon op kunt laden, zou ik je altijd aanraden om een powerbank mee te nemen. Deze trail is self-guided en de route staat op je telefoon. Mocht je telefoon om wat voor reden dan ook sneller opgaan dan heb je een probleem.
- Hoofdlamp: op dag 2 wandel je door tunnels heen. Deze zijn lang en donker.
Wat zijn de kosten?
De basisprijs voor deze reis start op €815,- per persoon. Daarnaast zijn er extra kosten waar je rekening mee moet houden.
Kijk hier voor de actuele prijzen van de Madeira Trail.
Automatisch inbegrepen bij de prijs:
- 6 overnachtingen in hotels/berghut
- Volledig uitgestippelde route
- Toegang Travelbase Trail App
- Briefing en mogelijk contact ranger
- Shuttels
Extra bij te boeken:
- Vliegticket: vanaf €300,- per persoon
- Hotel avond van aankomst: wisselende prijzen
- Voedselpakket: €139,-
- Baggagetransport: €95,-
- Verzekeringen: rechtsbijstand en annulering
Smaakt Madeira naar meer?
Bekijk dan ook onze ervaringen met deze andere Travelbase reizen:
- De Kayak Trip: kayakken door de fjorden van Noorwegen
- De King’s Trail: winterexpeditie door Zweden (onze favoriet)
- De Packraft Trail: raften en wandelen in Slovenië
- Iceland Nomads: met een 4×4 IJsland rond